Rejestratory

Cyfrowe rejestratory obrazu

W obecnej chwili postęp technologiczny i rozwój technik obróbki cyfrowej oraz ciągły wzrost wydajności i pojemności pamięci cyfrowych spowodował wyparcie z rynku tradycyjnych analogowych systemów rejestracji obrazu. Nośnikiem danych w rejestratorach jest obecnie dysk twardy HDD z wyjściem USB, jak i połączeniem z siecią LAN.

Coraz częściej do monitoringu wizyjnego wykorzystywane są technologie sieciowe IP, co daje możliwość podglądu na żywo lub wcześniej zapisanego obrazu (za pośrednictwem sieci komputerowej i Internetu). Technologia IP (ang. Internet Protocol) zapewnia internetową transmisję danych w formie gotowych pakietów. Dzięki kamerom IP możliwy jest zdalny dostęp do podglądu, z każdego miejsca i o każdej porze oraz kontrola wszystkich obiektów objętych monitoringiem, z jednego miejsca.

Cały proces odbywa się  natychmiastowo, w przeciwieństwie do kamer analogowych CCTV, w przypadku których nagrania przechowywane na kasetach lub dyskach, wymagały osobistej fizycznej dystrybucji.

Dodatkowe udogodnienia to wyposażenie kamer IP w interfejsy WIFI, dzięki czemu w miejscach z dostępnością sieci bezprzewodowej, nie jest już konieczne stosowanie dodatkowej instalacji kablowej.

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii pojawiły się nowe możliwości w systemach IP, pozwalające na wgląd w monitoring bezpośrednio z przenośnego urządzenia tj.: telefony komórkowe typu smartphone, tablety itp.

 

Rejestratory IP

Cyfrowe Rejestratory Obrazu możemy w zależności od przeznaczenia podzielić na kilka klas funkcjonalnych. Najczęściej stosowanym podziałem jest podział ze względu na ilość możliwych do podłączenia kamer.